TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Częstochowa bliżej II etapu modernizacji. Czas na zajezdnię
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 05.06.2019 09:16:54
Częstochowa bliżej II etapu modernizacji. Czas na zajezdnię

Do końca czerwca br. potrwa pierwszy etap prac związanych z modernizacją linii tramwajowej w Częstochowie, wzdłuż Alei Pokoju – podał we wtorek tamtejszy samorząd. Potem rozpoczną się przebudowa zjazdów do zajezdni przy al. Niepodległości oraz prace w samej zajezdni.

Chodzi o największą od czasu wyjazdu w Częstochowie na tory pierwszego tramwaju 60 lat temu przebudowę tamtejszej infrastruktury tramwajowej. Rozplanowane do końca 2020 r. przedsięwzięcie miasto prowadzi przy wsparciu funduszy unijnych. Zasadnicze prace – wzdłuż Alei Pokoju w dzielnicach Raków, Dąbie i Kucelin – ruszyły w marcu br.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Maciej Hasik, prace potrwają tam do końca czerwca. "Następnie rozpocznie się kolejny etap inwestycji w postaci przebudowy zjazdów do zajezdni MPK w al. Niepodległości oraz prace na samej zajezdni" - wskazał Hasik.

Od marca br., w związku z pracami wzdłuż Alei Pokoju, na tym odcinku częstochowskiej linii tramwajowej nie jeżdżą tramwaje; na zamkniętej części trasy zastępują je autobusy. Wraz z kolejnymi etapami prac MPK i MZDiT mają informować o planowanych zmianach organizacji ruchu i kursowania komunikacji, w odrębnych komunikatach.

Wymiana torów to jedna z dwóch części projektu miasta dofinansowanego środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Umowę ws. blisko 143,8 mln zł dotacji do projektu oszacowanego na 208,1 mln zł władze województwa i miasta podpisały w październiku 2017 r. Prócz remontów ponad 13 km torów, projekt obejmuje zakup 10 tramwajów.

Wartą 114,5 mln zł brutto umowę na część infrastrukturalną projektu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie podpisało w maju ub. roku. Wykonawca, konsorcjum NDI-Balzola, ma na jej zrealizowanie 19 miesięcy. Zamówienie to ujmuje m.in. większą część częstochowskich torowisk, istniejących przed ukończeniem nowej linii w kierunku dzielnic Błeszno, Wrzosowiak i Raków w 2012 r. Łącznie powstało wówczas ok. 4,5 km dwutorowej linii, czyli 9 km tzw. toru pojedynczego. Obecnie cały częstochowski system tramwajowy to 14,7 km, czyli ponad 29 km toru pojedynczego.

W unijnym projekcie MPK zamówiło wyremontowanie ok. 13,5 km toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną, budowę dwóch nowych tzw. podstacji trakcyjnych i przebudowę jednej istniejącej (wraz z częścią infrastruktury zasilającej), a także przebudowę dwóch pętli tramwajowych. Prace obejmują odcinki od pętli w dzielnicy Północ do pętli przy dworcu w Rakowie z wyłączeniem wyremontowanego odcinka w al. Niepodległości. Na śródmiejskim odcinku tej głównej linii miasta ma zostać urządzone tzw. zielone torowisko.

W styczniu 2018 r. MPK podpisało też wartą 89,9 mln zł brutto (ponad 73 mln zł netto) umowę na dostawy 10 nowych tramwajów ze spółką Pesa. W ogłoszonym w maju 2017 r. przetargu na zakup 10 wozów (z prawem opcji zakupu do pięciu kolejnych) Pesa złożyła jedyną ofertę. Jak przekazał we wtorek rzecznik MPK i MZDiT, proces produkcyjny nowych tramwajów serii Twist II dla Częstochowy trwa. Po dostawach 10 nowych tramwajów (terminy to koniec 2019 r. i początek 2020 r.), wraz z jeżdżącymi już od kilku lat składami pierwszej serii Twistów, większość taboru tramwajowego w tym mieście będą stanowiły nowoczesne pojazdy.

Hasik przypomniał ponadto, że częstochowski MZDiT nadzoruje produkcję i instalację zintegrowanego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Będzie to 50 cyfrowych tablic zmiennej treści rozwieszonych przy najważniejszych przystankach autobusowych i tramwajowych miasta. Warty ponad 3,6 mln zł system ma zacząć działać z końcem 2019 r.

"Start funkcjonowania poprzedzą testy sprzętu i instalacja słupków konstrukcyjnych. 47 wyświetlaczy stanie przy przystankach w różnych dzielnicach miasta, trzy pozostałe zostaną zamontowane przy centrach przesiadkowych po zakończeniu ich budowy" - przekazał rzecznik. Węzły mają powstać do końca sierpnia 2020 r. przy trzech częstochowskich dworcach: głównym, Stradom oraz Raków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
remont
torowisko

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....