TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

EBI daje pieniądze na tramwaje dla Krakowa i Śląska
INFOTRAM - Opublikowano: 10.07.2015 12:37:23 8 komentarzy
Krakowiak (foto: MPK Kraków)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów na łączną sumę ponad 320 mln PLN na zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i miastach Aglomeracji Górnośląskiej. W ramach wsparcia dla Śląska, EBI sfinansuje również modernizację istniejącej floty i infrastruktury tramwajowej. Dzięki oferowanym przez EBI atrakcyjnym warunkom finansowania spółki miejskie skorzystają z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu. Kredyty EBI wraz z unijnymi funduszami strukturalnymi pozwoliły na zamknięcie planu finansowego i realizację tych inwestycji.

?Promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych jest jednym z priorytetów działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni, że nasze kredyty współfinansują zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów dla Krakowa i Górnego Śląska, ponieważ dzięki tym inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo oraz jakość usług transportu publicznego, a także zmniejszy się poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego? - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

92 mln na Krakowiaki

MPK S.A. w Krakowie otrzymało od EBI kredyt w wysokości 92 mln PLN na zakup 36 tramwajów niskopodłogowych. Nowoczesne tramwaje będą miały ok. 43 metry długości, a każdy z nich pomieści ok. 300 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowe. W środku wagonu znajdą się miejsca na bagaż i rowery, zostaną także zamontowane porty USB i gniazdka elektryczne, które pozwolą na doładowanie baterii telefonów i innych elektronicznych urządzeń mobilnych.

231 mln na tramwaje dla Śląska

Natomiast kredyt EBI w wysokości 231mln PLN został przeznaczony na poprawę infrastruktury tramwajowej na Górnym Śląsku, a konkretnie na zakup 42 tramwajów niskopodłogowych i modernizację 95 tramwajów, jeżdżących po torach śląskich miast już od wielu lat. Środki EBI sfinansują także przebudowę sieci trakcyjnej oraz modernizację torowisk o łącznej długości ok. 63 km. Nowe tramwaje, które będą jeździć na wyremontowanych torach będą nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze i mniej hałaśliwe. W przypadku tej inwestycji kredytobiorcą jest Bank Pekao S.A., który dzięki kredytowi EBI zaoferował bardziej atrakcyjne warunki finansowania realizującej inwestycję spółce Tramwaje Śląskie. EBI finansuje bowiem inwestycje nie tylko bezpośrednio z podmiotami je realizującymi, ale także za pośrednictwem banków krajowych.

Nowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez fabrykę PESA Bydgoszcz SA, która wyposaży je w zaawansowane technologicznie silniki oszczędzające energię, a także w specjalne platformy, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto dla Śląska tramwaje wyprodukuje również Modertrans Poznań Sp. z o.o.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
Śląskie
EBI
MPK Kraków
Tramwaje Śląskie
 • lol z was – 10.07.2015

  Przepraszam, czy to artykuł z 2015 czy 2010 roku? Przecież większość z tego co piszecie już jest zrealizowane, PESA dostarczyła do GOPu 30 sztuk, do Krakowa już jedną albo dwie, modernizacje torowisk są na ukończeniu a wagony już od dawna jeżdżą i zaczynają się kolejne modernizacje, z innych pieniędzy.

 • tomash – 10.07.2015

  W Krakowie jest jak na razie JEDEN Krakowiak. A po drugie - za daną inwestycję zwykle płaci się dopiero PO ZAKOŃCZENIU, a nie przed (tzn. producent/wykonawca musi zwykle "założyć" swoje środki w remont/produkcję, a dopiero PO skończeniu remontu/dostarczeniu pojazdów otrzymuje zapłatę). Więc Krakowiaki zapewne są NIEZAPŁACONE, więc żadna większość nie jest zrealizowana. No chyba że 1/36 to dla ciebie większość zamówienia krakowskiego - tylko trochę dziwna ta twoja matematyka :>

 • InfoRail – 10.07.2015

  Artykuł jest z 2015 roku. Proponujemy przeczytać go uważnie, zapoznać się z komentarzem tomasha i zasadami kredytowania EBI.

 • Kris – 10.07.2015

  Kto pisał ten artykuł? Przecież ten kredyt dotyczy już zrealizowanych zakupów.

 • InfoTram – 10.07.2015

  Czy na pewno zakup Krakowiaków i Moderusów jest zrealizowany? Poza tym odsyłamy do wcześniejszych komentarzy.

 • krakus77 – 10.07.2015

  @Kris - Jesteś głupi czy udajesz ?

 • Tommy – 10.07.2015

  Jeszcze niedawno większość obawiała się, że PESA nie wyrobi się z Krakowiakami do końca roku a tu proszę zdaniem niektórych forumowiczów zakup jest już zrealizowany i 36 Krakowiaków pomyka sobie po torowisku.

 • MarekF – 10.07.2015

  Jak czytam posty niektórych to myślę ze niektórzy oblali testy gimnazjalne,czytanie ze zrozumieniem.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....