TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Gdańsk kupi nowe tramwaje dwukierunkowe
INFOTRAM - Opublikowano: 25.06.2015 14:04:34 12 komentarzy
Gdańsk kupi nowe tramwaje dwukierunkowe

Gdańsk dąży do całkowicie niskopodłogowej floty taborowej. I jest już na ostatniej prostej. Jak zapowiada tamtejszy ZKM w najbliższych latach flota przewoźnika wzbogaci się o 33 nowe tramwaje. Jeszcze w tym roku do Gdańska przyjedzie także historyczny tramwaj, który przechodzi właśnie modernizację w krakowskim MPK. Takie są plany rozwoju gdańskiego parku taborowego.Sieć tramwajowa w Gdańsku ciągle się rozwija, a w planach jest także budowa kolejnych tras, dlatego do obsługi potrzeba nowego taboru. Dlatego jeszcze w tym roku Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje.

- Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Dlaczego tak szybko przetarg na nowe tramwaje? Po pierwsze wiemy, że w przyszłym roku firmy produkujące tramwaje będą miały mniej zamówień, a związane jest to z tzw. cyklem unijnym. Mamy zapewnione środki na ten cel, dlatego chcemy tramwaje zamówić szybko i kupić je w dobrej cenie już w 2016 roku ? mówi Maciej Lisicki wiceprezes ZKM w Gdańsku.

Ale to nie jedyny cel wymiany floty tramwajowej w Gdańsku. - Już teraz, bez zakupu nowych tramwajów, Gdańsk jest liderem pod względem taboru tramwajowego niskopodłogowego. Aż 81% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak nie poprzestajemy. Chcemy być pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą. Ta inwestycja spowoduje, że może się to stać już w 2016 roku ? mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

Przy zamówieniu tramwajów wprowadzone zostaną dwie nowe zasady. - Będziemy kupować już wyłącznie tramwaje dwukierunkowe, a część z nich będzie miała długość powyżej 40 metrów ? zapowiada Maciej Lisicki. Szacunkowy koszt zakupu 33 nowych tramwajów to ok. 250 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 59% tej kwoty.

W taborze tramwajowym ZKM zostanie jednak także coś dla miłośników najstarszych, ale ciągle eksploatowanych tramwajów. Spółka zamierza zachować dwa wagony popularnych 105-tek, które dołączą do floty tramwajów zabytkowych. Podobnie jak historyczny tramwaj Ring, który przyjedzie do Gdańska pod koniec tego roku. Obecnie jest w krakowskim MPK, gdzie przechodzi modernizację:

- Ze zbiorami z całej Polski praktycznie nic nie robiono przez 25 lat. Na szczęście udało się doprowadzić do odrestaurowania dwóch gdańskich wagonów Ring. Jeden z nich trafi do Gdańska i będzie pomalowany w barwy przedwojenne - zapowiada Maciej Lisicki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
Gdańsk
 • jupi – 25.06.2015

  Krakowiaki będą też w Gdańsku !

 • huciński PL – 25.06.2015

  Wow! brawo Gdańsk !Drugie miasto z ponad 40 metrowymi wagonami !3 x 105Na... po krótkiej przerwie będzie kontynuacja w postaci nowego taboru...45 metrowy 5 - członowy Jazz Duo ?Inne...?

 • combaino – 25.06.2015

  Znowu wygrała pesa. ...ci to maja popyt

 • www – 25.06.2015

  @jupi Jakie znowu Krakowiaki? To w przypadku pesy będą duo swingi lub jazzy w wersji 7-mio członowej. Te tramwaje są bardziej przestronne niż twisty. Gdańsk ma teraz dosyć dobre tory (chociaż wygląda na to, że do dbania o tory jak w Warszawie to daaaleka droga, a wypadałoby dbać o to co zostało wyremontowane - poza tym o nowe tramwaje należy dbać lepiej niż miało to miejsce w przypadku w 105 w Gdańsku, bo to nie są czołgi na podniszczone tory, a tak są teraz traktowane) i nie muszą wprowadzać innych rodzajów tramwajów w rodzaju twista. Po co?Pod względem sieci tramwajowej Gdańsk dawno wyprzedził Kraków.

 • krakus – 25.06.2015

  A ile kilometrów sieci ma Kraków a ile Gdańsk

 • Gda – 26.06.2015

  Gdańskowiaki

 • gdańszczanin – 26.06.2015

  Neptuny tak je nazwiemy

 • neptun – 26.06.2015

  Może Neptuniaki

 • rh – 26.06.2015

  Neptun to były telewizory produkowane w gdańskim Unimorze. Przecież nazwa ma nawiązywać do muzyki/tańca.

 • naruciakk – 27.06.2015

  Osobiście liczył bym teraz na produkt innej firmy niż Pesa. Bombki chętnie bym przytulił, albo siemensowskie Avenio. Może być też Solaris. ;)

 • adax – 29.06.2015

  O ile wiem Gdańsk nie skłania się ku Pesie,raczej coś innego

 • Danziger – 30.06.2015

  O ile wiem Gdańsk skłania się ku przetargowi :-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....