TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Gdański Ring już wyremontowany
MPK KRAKÓW InfoTram - Opublikowano: 29.01.2016 13:28:56 6 komentarzy
Gdański Ring już wyremontowany (foto: MPK Kraków)

W sobotę, 30 stycznia, na krakowskie torowiska wyjedzie tramwaj typu Ring z lat 30-tych XX wieku, którego odbudowę zamówił u krakowskiego MPK Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Tramwaj będzie można zobaczyć na ulicach Krakowa jeszcze 31 stycznia oraz 6, 7, 13 i 14 lutego, kiedy to pojedzie z pętli Salwator do pętli Wieczysta i z powrotem. Renowacja tramwaju była prowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie, a jej celem było przywrócenie gdańskiemu wagonowi pierwotnego wyglądu, jaki miał prawie 90 lat temu.

MPK w Krakowie posiada jedną z największych kolekcji zabytkowych tramwajów i autobusów w Polsce. Umiejętności krakowskiego przewoźnika zajmującego się renowacją zniszczonych, historycznych pojazdów dostrzegły inne miasta w Polsce, a także w Europie.

Gdańsk bowiem to nie jedyne miasto, które zamówiło remont zabytkowego tramwaju właśnie w Krakowie. Podobne zlecenie złożył przewoźnik z Norymbergi, który już kilka lat temu podjął decyzję o odbudowie ponad stuletniego tramwaju Bw336 o drewnianej konstrukcji, a także przebudowie wycofanego z ruchu tramwaju GT6 na ?kawiarenkę? wyposażoną m.in. w bar, stoliki i lodówkę. Czas remontu każdego z tych wagonów w hali MPK wyniósł blisko dwa lata. Historyczny wagon został zaprezentowany oficjalnie w czerwcu 2012 roku, a tramwaj GT6 w nowej funkcji ?kawiarenki? w swój pierwszy kurs na tory w Norymberdze wyjechał 30 września 2015 roku.

Warto podkreślić, że MPK posiada wiele historycznych pojazdów, zarówno tramwajów jak i autobusów, którymi w przeszłości podróżowali krakowianie. Wśród nich są unikatowe okazy, m.in. tramwaj ?Gracówka? z 1913 roku, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus Rugby Express L z lat 20 ubiegłego wieku czy jedyny istniejący przegubowy autobus Jelcz 021.

Mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają do Krakowa mają okazję podróżować historycznymi pojazdami w okresie letnim, kiedy jest uruchamiana Krakowska Linia Muzealna oraz podczas parad organizowanych przez MPK SA. Ostatnia taka parada, w której wzięło udział ponad 40 zabytkowych i współczesnych pojazdów odbyła się we wrześniu 2015 roku z okazji jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.

Krakowskie zabytkowe pojazdy często można także zobaczyć w filmach. Autobus San H01 z 1958 można podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy ?Tatarak?, gdzie pojawia się w dwóch scenach. W filmie ?Mała matura? wystąpił autobus Rugby oraz wagon SN2-87, który ?zagrał? już w wielu filmach np. ?Lista Schindlera?. Ostatnio, w grudniu 2015 roku ten sam wagon "zagrał" w filmie Marthy Coolidge "Music, War and Love". Pojazd na potrzeby produkcji przemalowano na zielony kolor. Akcja filmu rozpoczyna się w 1931 roku w Łodzi. Tramwaj Sanok SN2 był produkowany w latach 1938?1939, więc na potrzeby filmu idealnie pasował.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku MPK SA zakończyło remont wagonu SN4. Jest to dwukierunkowy tramwaj, którego całe pudło zbudowano z drewna. Wagony tego typu zostały wyprodukowane w 1910 roku w Niemczech, a w latach 40-tych XX wieku były wykorzystywane w Krakowie. Jeden z egzemplarzy tego tramwaju został odnaleziony w 1984 roku przez pracowników MPK i po kilkuletniej renowacji mógł zostać zaprezentowany mieszkańcom Krakowa we wrześniu 2015 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
ZKM Gdańsk
Ring
remont
 • Romo – 29.01.2016

  Warto przypomnieć, że wagon Carl Weyer został pięknie zreplikowany dla MPK Poznań przez Modertrans

 • jurekts – 29.01.2016

  Oglądałem dziś "Ringa"jest piękny a to wiśniowe wnętrze robi super klimat

 • 3704 – 30.01.2016

  Drogi Romo,Warto przypomnieć, że oryginalny wagon Carl Weyer został rozebrany i zniszczony a rzekoma "piękna" replika to wytwór dalece odbiegający od fabrycznego produktu. Należy pozazdrościć fachowców z Krakowa i namawiać MPK Poznań do korzystania z ich usług.

 • Poznańczyk – 30.01.2016

  Jaki klub takie zabytki. Niestety...

 • MichalK – 30.01.2016

  Jak widać w Krakowie DA SIĘ. Czy w Warszawie nie można by w okresie letnim uruchamiać linii obsługiwanych zabytkowymi autobusami?

 • Marcin Wrocław – 30.01.2016

  My z kolei czekamy na koniec remontu LINKE HOFFMANA MAXIMUM oraz KONSTALA 102 Na który ma otrzymać pierwotny wygląd. Strasznie się ślimaczy ich remont, robią to w PROTRAMIE i nie wiadomo kiedy zakończą.W PROTRAMIE na Legnickiej stoją wraki tramwajów-LINKE HOFFMANA,KONSTALA N oraz KONSTALA 102 Na. Stan większości jest taki że są już raczej nie do odratowania, skasować ich nie można bo są wpisane do rejestru zabytków i nie wiem jak sprawa dalej się potoczy. Wrocław WŁAŚCIWIE ICH NIE POTRZEBUJE BO MA KILKA WOZÓW TYCH MAREK, NO JEDYNIE BRAK DOCZEPY DO KONSTALA N I O NIĄ POWINNI SIĘ POSTARAĆ!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....