TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Gdańskie tramwaje już jeżdżą po nowej trasie
InfoTram.pl - Opublikowano: 30.06.2020 10:45:20
Gdańskie tramwaje już jeżdżą po nowej trasie (foto: UMG)

Dokładnie o godz. 4.35, z przystanku "Lawendowe Wzgórze" odjechał dziś pierwszy tramwaj kursujący po nowo wybudowanej trasie w al. Adamowicza.

Do czasu wybudowania tzw. Nowej Warszawskiej pasażerów, na odcinku ul. Bulońska - ul. Lawendowe Wzgórza, wozić będą pojazdy linii 12. Trasę na odcinku od pętli "Ujeścisko" do skrzyżowania ul. Myśliwskiej z ul. Bulońską tramwaje pokonują w około 12 minut.

We wtorek, 30 czerwca, punktualnie o godz. 7.30 do podróżujących tramwajem nr 12 mieszkańców, przy pętli "Ujeścisko", dosiadła prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz testowała nową trasę w towarzystwie miejskich i dzielnicowych radnych, Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak, a także dyrektorów: Zarządu Transportu Miejskiego i Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że al. Pawła Adamowicza łączy kilka dużych dzielnic: Jasień, Ujeścisko-Łostowice i Piecki-Migowo.

To duża radość. Przyjechałam tramwajem, tutaj na pętlę "Ujeścisko", ze Śródmieścia. Trasa linii 12 to chyba najdłuższa obecnie trasa w całym Gdańsku, bo kursuje aż z Oliwy do Ujeściska, do ul. Lawendowe Wzgórze. Oczywiście, ciąg dalszy nastąpi. Jesteśmy w procesie wyłaniania wykonawcy dla Nowej Warszawskiej, czyli łącznik pomiędzy pętlą "Ujeścisko" z al. Havla. To wszystko także dzięki dobrze napisanym projektom i pozyskanym środkom unijnym. Proszę sprawdzać rozkłady jazdy, ponieważ sporo się pozmieniało - zaapelowała na koniec - podkreślała prezydent Dulkiewicz.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Sebastian Zomkowski, przypomina, że oddana właśnie nowa trasa tramwajowa jest pierwszym etapem przyszłej trasy GPW, czyli Gdańsk Południe - Wrzeszcz.

Z tego miejsca (pętla "Ujeścisko") rozbudowana będzie trasa w kierunku al. Havla (tzw. Nowa Warszawska - red.). Odcinek trasy prowadzący na południe, gdzie obecnie prowadzi trasa do ul. Lawendowe Wzgórze, to będzie tzw. Nowa Bulońska Południowa. Dzięki niej, w przyszłości, dojedziemy prawie do ul. Świętokrzyskiej. No i najważniejszy fragment, al. P. Adamowicza w kierunku Piecki-Migowo, i następnie z Piecek-Migowa do Wrzeszcza. Kiedy zostanie wybudowana, powstanie pełny ring - pełna trasa GPW. Wówczas mieszkańcy z osiedli południowych ekspresowo będą dojeżdżać do Wrzeszcza - przypomina dyrektor Zomkowski.

Dyrektor ZTM przyznaje, że zgodnie z przeprowadzonymi analizami, nową trasą tramwajową mieszkańcy raczej nie będą dojeżdżać do centrum, ponieważ taka podróż zajmie zbyt dużo czasu. Podróżować będą za to w innym kierunku.

Można wsiąść do autobusu i dojechać do pętli przy al. Havla albo do węzła przesiadkowego "Siedlce" i tam wygodnie przesiąść się na tramwaj w kierunku centrum. Co jednak istotne, z pętli "Ujeścisko", jak i na całej trasie w al. Adamowicza, można dojechać już tramwajem do Piecek-Migowa, np. do przystanku przy ul. Warneńskiej, i tam przesiąść się na linie autobusowe w kierunku Wrzeszcza. W najbliższych tygodniach będziemy uruchamiać linię autobusową 129, która będzie dość często dowozić pasażerów właśnie z tramwaju linii 12 w kierunku Wrzeszcza - zapowiada dyrektor Zomkowski.

O trasie

Nowa linia tramwajowa liczy 2,6 km długości. Łączy ul. Bulońską z ulicą Jabłoniową. Wzdłuż trasy wybudowano sześć przystanków: "Królewskie Wzgórze", "Łabędzia", "Stolema", "Zabornia", "Ujeścisko" - węzeł integracyjny, oraz "Lawendowe Wzgórze" - przystanek w pobliżu przedszkola nr 68. Przy węźle integracyjnym tramwajowo-autobusowym "Ujeścisko" wybudowano parkingi dla samochodów osobowych i rowerów (167 miejsc parkingowych samochodowych, w tym 11 dla niepełnosprawnych, 22 miejsca postojowe rowerowe), a także budynek socjalny z ogólnodostępną płatną toaletą. Do tego węzła dojeżdżać będzie tramwaj linii 12 i autobusy linii 115, 120, 156 i 174 - stąd pasażerowie będą mogli się przesiąść z autobusu do tramwaju bądź z tramwaju do autobusu.

Nowa trasa biegnie od skrzyżowania ul. Bulońskiej z Myśliwską - dzisiejszego krańca linii 12 "Migowo" - przez al. Pawła Adamowicza, węzeł Ujeścisko (przy skrzyżowaniu ul. Jabłoniowej i ul. Warszawskiej) do ul. Lawendowe Wzgórze.

Budowa Al. Pawła Adamowicza (roboczo nazywanej Nowa Bulońska Północna) jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Realizacja Al. Pawła Adamowicza to koszt 243 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie około 58,5 mln zł. (UMG)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
budowa
tory
torowisko
infrastruktura

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....