TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Inwestycje tramwajowe w Programie dla Śląska
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 02.03.2018 13:30:47
Inwestycje tramwajowe w Programie dla Śląska

Pracuje już Podkomitet ds. Programu dla Śląska, którego celem jest koordynacja wszystkich instytucji zobowiązanych do realizacji zapisanych w Programie przedsięwzięć - poinformował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Program dla Śląska zawiera zintegrowany zestaw działań inwestycyjnych i miękkich. Został przygotowany jako pierwszy program w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach.

W piątkowej rozmowie z Radiem Katowice wojewoda, uczestniczący w pracach Podkomitetu ds. Programu dla Śląska wyjaśnił, że ma on na celu koordynację wszystkich ministerstw i instytucji zobowiązanych do realizacji zapisanych w Programie przedsięwzięć.

"Tych przedsięwzięć jest naprawdę bardzo wiele. Zakładamy, że to jest co najmniej czterdzieści kilka miliardów złotych na dzisiaj wpisane, bo to jest na dzisiaj zabezpieczone. Perspektywa czasowa realizacji zadań tylko w niektórych aspektach może dotyczyć 2030 r., w większości przypadków będzie dużo krótsza, niektóre już są nawet w trakcie realizacji, bo program czy dokument nie oznacza, że dopiero od dokumentu należy dbać o to, żeby region się rozwijał. I to czynimy" - zadeklarował Wieczorek.

"Rolą tego podkomitetu jest bardzo dobra koordynacja i monitoring tego, aby te zobowiązania w stosunku do obywateli były w rzeczywistości zrealizowane. I to jest najważniejsze i najistotniejsze" - zaznaczył.

Wojewoda potwierdził, że wśród szeroko rozumianych przedsięwzięć infrastrukturalnych - opiewających łącznie w Programie dla Śląska na 21,5 mld zł - są np. remonty torowisk tramwajowych i zakupy tramwajów. To część opiewającego na ok. 1,1 mld zł brutto unijnego projektu samorządowej spółki Tramwaje Śląskie, którego dwa etapy otrzymały już dofinansowanie.

"Na pierwszy etap kilka miesięcy temu zostało przyznanych ponad 300 mln zł na realizację tego przedsięwzięcia dla Tramwajów Śląskich. W ub. tygodniu kolejnych 98 mln zł na realizację zakupu nowego taboru, modernizacji linii oraz budowy nowych linii. Jeszcze jest przed nami trzeci etap, który też, mam nadzieję, niebawem będzie sfinalizowany, jeżeli chodzi o montaż finansowy i teraz będzie wszystko w rękach Tramwajów Śląskich i udziałowców, aby tę modernizację doprowadzili" - zastrzegł Wieczorek.

Program dla Śląska przedstawił w grudniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki. To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych w niej regionom (obok Polski Wschodniej). Dokument zawiera m.in. 73 przedsięwzięcia kluczowe o wartości co najmniej 40 mld zł, a także kolejne przedsięwzięcia krajowe, z których woj. śląskie będzie mogło skorzystać na ok. 5 mld zł.

Program powstawał we współpracy z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego w Katowicach. Rada jesienią 2016 r. wypracowała program gospodarczo-społeczny dla regionu, który został przyjęty w formie rekomendacji WRDS dla rządu. Założenia tamtego programu zawarto też w Porozumieniu na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego, podpisanym wówczas przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Na tej podstawie, a także z uwzględnieniem materiałów przygotowanych przez samorząd woj. śląskiego, powstał dokument dopracowywany podczas spotkań roboczych przedstawicieli ministerstwa i WRDS.

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju dokument ma być propozycją odpowiedzi na wyzwania stojące przed regionem, związane - jak napisano we wprowadzeniu do niego - ze: zbudowaniem innowacyjnej gospodarki regionalnej, zapewnieniem wysokiej jakości kapitału ludzkiego i społecznego, przeciwdziałaniem degradacji środowiska, zapewnieniem technicznych podstaw rozwoju gospodarki nowego typu oraz funkcjonowania społeczności regionu, przeciwdziałaniem zróżnicowaniom rozwojowym i rozlewaniu się metropolii oraz przywróceniem atrakcyjności inwestycyjnej regionu i obszarów zdegradowanych.

Sześć wskazanych w Programie szczegółowych celów rozwojowych, pod kątem których zapisano poszczególne przedsięwzięcia, to: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu, poprawa jakości środowiska przyrodniczego, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału regionu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce, a także poprawa warunków rozwojowych miast.

Sprawne i efektywne wdrożenie Programu ma zapewniać system z przypisanymi rolami dla poziomu krajowego, tj. właściwych ministerstw i instytucji krajowych oraz poziomu regionalnego, ze wskazaniem na szczególną rolę wojewody śląskiego. Koordynację, monitoring przygotowania i wdrożenia przedsięwzięć zapewniają Podkomitet ds. Programu dla Śląska, działający w ramach Komitetu Koordynacyjnego Polityki Rozwoju (na poziomie krajowym) oraz Komitet sterujący przy Wojewodzie Śląskim (na poziomie regionalnym).

Przy wdrażaniu programu przewidziano uwzględnienie dodatkowych aktywnych graczy, jak Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Polski Fundusz Rozwoju. Ma to wzmocnić powiązania i współpracę administracji z podmiotami niepublicznymi i dbającymi o rozwój regionu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
śląskie
Tramwaje Śląskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....