TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

MPK Kraków dokupuje 15 tramwajów od Stadlera
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 12.12.2018 13:53:22 2 komentarze
MPK Kraków dokupuje 15 tramwajów od Stadlera

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało w środę umowę z firmą Stadler Polska na dostawę 15 nowych, niskopodłogowych tramwajów.

Wartość kontraktu wynosi ponad 109 mln zł netto. Umowa zostanie zrealizowana do końca 2020 r.

Zależy nam, aby w ciągu kilku najbliższych lat po krakowskich torowiskach kursowały wyłącznie tramwaje z niską podłogą. Na ten cel planujemy wydać nawet 1 miliard złotych. Podpisana umowa na dostawę 15 tramwajów jest pierwszym krokiem do realizacji tego celu – powiedział po podpisaniu umowy Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.

Jak wyjaśnił dziennikarzom prezes krakowskiego MPK Rafał Świerczyński, zawarta w środę umowa jest kontynuacją kontraktu ze stycznia tego roku, na mocy którego przewoźnik zamówił w firmie Stadler Polska 35 tramwajów z możliwością zakontraktowania kolejnych 15 takich samych. Teraz spółka komunalna z tej opcji skorzystała.

Prezes zaznaczył, że zakup kolejnych tramwajów w ramach opcji przewiduje taką samą cenę ze wagon, wynoszącą 7,27 mln zł netto. Zakup pojazdów będzie sfinansowany z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na łączną sumę 376 mln zł, który krakowski przewoźnik uzyskał w tym miesiącu.

MPK liczy - poinformował Świerczyński - że uda się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych na realizację tego kontraktu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jak tylko pojawi się taka możliwość.

Nowe niskopodłogowe tramwaje będą mieć długość 33,4 m. Zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym, które poruszają się na wózkach. W środku będą także zamontowane automaty biletowe, a z myślą o użytkownikach telefonów i smartfonów na poręczach zostaną zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.

Prezes MPK poinformował, że ze środków z kredytu EBI planowany jest zakup kolejnych 40 niskopodłogowych, przegubowych tramwajów o długości od 30 do 35 metrów z opcją zamówienia kolejnych 20. Przetarg na nie powinien zostać ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Pojazdy te, dzięki wyposażeniu w specjalne superkondensatory, mają być przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej. Władze Krakowa planują w przyszłości usunięcie sieci trakcyjnej na ok. 3 km torowisk w ścisłym centrum miasta, na tzw. pierwszej obwodnicy.

Według Świerczyńskiego po zrealizowaniu tych zakupów krakowski przewoźnik będzie posiadał około 2/3 nowoczesnego taboru tramwajowego. "To bardzo wysoki wskaźnik" - ocenił prezes MPK.

Bardzo się cieszymy, że podpisujemy dziś umowę na kolejne 15 tramwajów. Zamówienie dla Krakowa jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy dumni, że możemy je realizować. Jestem przekonany, że nasze nowoczesne, niskopodłogowe, komfortowe tramwaje będą dobrze służyły mieszkańcom miasta i przewoźnikowi - powiedział Tomasz Prejs, członek zarządu Stadler Polska, przedstawiciel konsorcjum.

Ostatni duży kontrakt na dostawę tramwajów krakowskie MPK zrealizowało w 2015 roku - wtedy 36 pojazdów o długości prawie 43 m dostarczyła bydgoska Pesa. Niskopodłogowy tramwaj przygotowano specjalnie dla Krakowa. Zakup kosztował ponad 291,2 mln zł netto, z czego 80 proc. stanowiło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wcześniej przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała firma Bombardier Transportation - od 2000 r. dostarczyła 74 niskopodłogowe pojazdy. W sumie krakowski przewoźnik ma ok. 300 tramwajów, z czego niemal 60 proc. to pojazdy z obniżoną podłogą.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Stadler
MPK Kraków
  • esbek – 12.12.2018

    Ciekawa polityka. Nie otrzymali jeszcze a jednego tramwaju z kontraktu, a już w ślepo korzystają z opcji.

  • Edi666 – 13.12.2018

    Nie ma na co czekać, bo ceny rosną z każdym miesiącem.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....