TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Polskie siedzenia w Berlinie
Karol Wach - Opublikowano: 05.11.2008 22:12:54 3 komentarze
Polskie siedzenia w Berlinie

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach TransInfo InnoTrans to nie tylko tabor i jego producenci. Do Berlina przyjechali także przedstawiciele firm produkującuch komponenty do budowy i wyposażenia pojazdów. Również w tym segmencie nie zabrakło polskich akcentów. Jednym z nich było stoisko firmy Astromal, na którym można było zapoznać się z aktualną ofertą firmy, specjalizującej się w projektowaniu oraz produkcji wyrobów z laminatów poliestrowo - szklanych do pojazdów szeroko rozumianej komunikacji publicznej (także tramwajów czy autobusów szynowych). Patrząc na berlińskie stoisko Astromala łatwo było się zorientować, iż dostarczył on komponenty wykorzystywane prze remoncie tramwajów rodziny 105/805 N. Pojazdy odbudowane przy ich wykorzystaniu jeżdżą m.in. w Łodzi. Także w tym mieście można spotkać Bombardiery, przy budowie których wykorzystano elementy wyprodukowane przez Astromal. Firma współpracuje ponadto z producentami autobusów –takimi jak Volvo, Scania czy Jonckheere.

Astromal kojarzy się chyba najbardziej z siedzeniami. Tych także nie zabrakło w Berlinie. Na stoisku firmy można było się zapoznać z próbką jej możliwości w zakresie budowy siedzisk. Przypomnijmy, iż są one, podobnie jak elementy konstrukcyjne, wykorzystywane w różnych pojazdach komunikacji miejskiej, począwszy od autobusów, poprzez tramwaje, na szynobusach kończąc. Jeżeli chodzi o te ostatnie to siedzenia Astromala można spotkać chociażby w autobusach szynowych produkowanych przez bydgoską PESĘ.

W ofercie firmy z Wilkowic k. Leszna są zarówno siedzenia pasażerskie, jak i fotele dla kierowców i motorniczych. Całą ofertę firmy można znaleźć na stronie producenta: www.astromal.pl w zakładce produkty. Wszystkie siedziska spełniają normy europejskie, a ich wytwórca cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego państwa. Wśród firm, które współpracują z Astromalem, oprócz wspomnianych wcześniej Volvo, Scania czy Jonckheere są ponadto MAN i Kapena. W pojazdach szynowych elementy polskiego producenta wykorzystuje chociażby Siemens, co tylko potwierdza, że Astromal jest liczącym się graczem na rynku transportu publicznego. Obecnie zatrudnia on ponad 200 osób. Siostrzana firma działa na Ukrainie, gdzie przeniesiona została część produkcji. Obecność na InnoTrans nie była zatem przypadkowa, zwłaszcza, że Astromal chcąc pozyskać kolejnych klientów cały czas rozbudowuje sieć swoich przedstawicielstw. Chcąc podnosić wartość swoich produktów firma działa w oparciu o systemy zarządzania jakością ISO 9001:2000 oraz, w trosce o środowisko naturalne, Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2004. Jak podkreśla Prezes firmy Andrzej Stróżyk w branży laminatów i tworzyw sztucznych ważna jest troska o środowisko. Powszechnie pokutuje bowiem pogląd, iż taka produkcja wyrządza olbrzymie szkody i zanieczyszcza powietrze.

Na rynku polskim najgroźniejszym konkurentem dla Astromala w zakresie produkcji siedzeń do pojazdów komunikacji miejskiej jest Kiel. Firma, która swoją siedzibę ma również w Wielkopolsce, zatrudniająca, podobnie jak konkurent, około 200 osób, specjalizuje się głównie w tym segmencie rynku. Kiel dostarczył siedziska m.in. do wagonów paryskiego (RATP) i monachijskiego metra, a także kolei miejskiej z tego ostatniego miasta. Ponadto w ofercie firmy pozostają siedziska do pojazdów szynowych, które przeznaczone są do obsługi ruchu podmiejskiego (Trend), a także autobusów (zarówno miejskich i lokalnych –Sintro, Centra, Regio, Lite, Axxion) oraz autokarów turystycznych (Comfort, Travel, Avance). Całość oferty można znaleźć na stronie www.kiel.com.pl .      Jak widać już z tej krótkiej, powyższej prezentacji, Kiel oferuje całą gamę produktów, praktycznie dla pojazdów z każdego segmentu rynku transportu pasażerskiego. Oprócz tego jest producentem elementów wyposażenia pojazdów, takich jak stoliki, podnóżki, uchwyty czy popielniczki.

Światowy rynek producentów siedzeń jest znacznie bogatszy, co pokazały dobitnie targi InnoTrans, na których swoje stoiska miało kilkadziesiąt firm z całego świata, zajmujących się produkcją siedzisk.            
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Astromal
Kiel
InnoTrans
siedzenia
 • Locutus – 08.11.2008

  Glownym konkurentem Astromala w Polsce jest Kiel? A ja myslalem, ze Ster... W ogole dziwi mnie, ze o tej firmie nie wspomniano... W koncu to wlasnie Ster dostarcza sporo siedzisk pasazerskich dla MANa, Solarisa, Volvo czy Scanii... Ba - we francuskim Antony, gdzie mieszkam, nawet zakupione niedawno Mercedesy Citaro maja siedzonka tej wlasnie firmy... :-)

 • KW – 08.11.2008

  A w którym polskim tramwaju ew. szynobusie zamontowano ostatnio siedzenia Stera?

 • Locutus – 13.12.2008

  Tak mi sie jednak wydaje, ze autobusow dostarcza sie wiecej niz tramwajow - a tu na przyklad Ster produkuje siedzonka specjalnie dla Volvo czy Solarisa, spora czesc MANow i Scanii rowniez jest wyposazana w siedzenia tej marki, Irisbusy tak samo... Astromal zas dostarczal siedzonka w zasadzie tylko Jelczowi, ale Jelcz to juz przeszlosc...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....