TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Program modernizacji TŚ - szczegóły
Ryszard Piech - Opublikowano: 07.03.2011 17:15:15 12 komentarzy
Program modernizacji TŚ - szczegóły

W poprzednim artykule przedstawiliśmy ogólne meandry związane z realizacją projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, natomiast w niniejszym przedstawiamy dokładne zadania wchodzące w skład tego projektu.

Pod względem taborowym projekt obejmuje zakup 30 nowych częściowo niskopodłogowych tramwajów o długości około 30 metrów (mniej więcej typu NGT8) oraz modernizację z zabudową przetwornic statycznych i rozruchu impulsowego (częstotliwościowego) w 75 tramwajach generacji 105N. Ta część projektu została wyceniona na 255 milionów złotych, z czego połowę sfinansuje dotacja unijna natomiast drugą połowę TŚ za pomocą kredytu w EBI. Dzięki temu już w 2014 roku TŚ posiadałyby tabor składający się w 1/3 z nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych, w 1/3 z zmodernizowanych (z rozruchem impulsowym) wagonów typu 105N i pochodnych, natomiast w zaledwie 1/3 tabor składałby się ze starszych wagonów w tym pojazdów typu Pt. Ponieważ testy E1 wypadły negatywnie (tramwaj „zawiesza się”na wystających elementach infrastruktury) więc doraźne potrzeby będą zaspokajane używanymi wagonami generacji 105N (najprawdopodobniej z Warszawy i Krakowa ponieważ szczecińskie i gdańskie uznano za zbyt wyeksploatowane). Oczywiście jeszcze nie zakupiono nowych tramwajów a już rozgorzała dyskusja nad ich wykorzystaniem. TŚ zapowiedziało, że będą one wykorzystywane na obszarach wszystkich miast uczestniczących w tym projekcie zgodnie z udziałem finansowym. Biorąc to pod uwagę 41,8 % (lub 13 wagonów) byłoby wykorzystywanych w Katowicach, 22,77 % (lub 7 wagonów) w Sosnowcu, 10,77 % (lub 3 wagony) w Chorzowie, 9,89 % (lub 3 wagony) w Bytomiu, tyle samo w Zabrzu oraz 4,92 % (lub 1 skład) w Rudzie Śląskiej. Tak więc nowe wagony najprawdopodobniej zobaczymy na liniach 1, 6, 15 i 20, przy czym na linii 1 kursowałyby najprawdopodobniej 4 nowe składy –pierwsze niskopodłogowe w tym regionie.

Jednak znacznie bardziej istotną częścią projektu są inwestycje w infrastrukturę, których zaangażowanie odpowiada wkładom projektowym poszczególnych miast. W Bytomiu ma zostać zrealizowanych 6 zadań inwestycyjnych obejmujących łącznie 3,7 km tras. Umowa obejmuje zadania 5a, 6, 13, 15, 15b i 44 przedstawione nieco szerzej tutaj. Pierwsze trzy zadania obejmują modernizację śródmiejskiego układu torowego, kolejne dwa są związane z odbudową i częściową przebudową (przeniesieniem torów na zachodnią stronę ulicy) zamkniętego od 2008 roku fragmentu linii 7, natomiast zadanie 44 obejmuje w zasadzie jedynie modernizację przejazdu drogowego.

W Chorzowie zostaną zrealizowane „zaledwie”cztery zadania obejmujące 6,25 km tras -zadania 8, 12, 14 i 62 przedstawiane szerzej tutaj. Jednak pomimo wydawałoby się małego udziału zakres realizacji sprawi, że praktycznie wszystkie torowiska w Chorzowie będą nowe i będą dopuszczały eksploatację tramwajów niskopodłogowych.

Największy zakres inwestycji zostanie przeprowadzony w Katowicach, gdzie zostanie zrealizowanych dziewięć zadań obejmujących 20,17 km torowiska. Są to zadania numer 1, 2, 3, 4, 10, 11a, 16, 20 i 38 przedstawione szerzej tutaj. Z tej listy zadanie numer 10 już zostało zrealizowane i pokryte w całości przez TŚ jednak wpisanie go na listę pozwoli na zwrot połowy tych kosztów. Bardzo istotnymi zadaniami będą numery 1 i 2, czyli przebudowa torowiska w Centrum Katowic o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Niestety w wyniku wejścia jednego łuku torowego w obszar Teatru Śląskiego z inwestycji zniknął bardzo ważny łuk pozwalający na zjazd z kierunku Ronda w kierunku Zajezdni. Łuk ten jest nie tylko wykorzystywany liniowo ale również podczas zjazdów do i wyjazdów z zajezdni, więc jego brak można uznać za duży błąd, zwłaszcza wobec ponownego zrezygnowania z budowy ważnego łącznika (na mapie) numer 58. Jednak mimo tego można uznać, iż po realizacji tego programu torowiska w niemal całych Katowicach będą już zmodernizowane i dopuszczały eksploatację tramwajów niskopodłogowych na praktycznie wszystkich ciągach (za wyjątkiem Siemianowic Śląskich), natomiast po 2014 roku Katowice będą mogły przystąpić do ewentualnej rozbudowy sieci tramwajowej w mieście.

Wbrew wcześniejszym obawom dosyć dużym zwolennikiem modernizacji TŚ stała się Ruda Śląska, która w ramach 2 zadań dofinansowała modernizację 3,22 km torów. Głównym jest zadanie numer 55, które obejmuje modernizację praktycznie całego odcinka linii tramwajowej numer 1 dzielonego wspólnie z linią 18, natomiast drugie zadanie numer 53 obejmuje modernizację przejazdów drogowych w obrębie pętli Chebzie. Zadania te były szerzej przedstawiane tutaj.

Z kolei w Sosnowcu zrealizowanych zostanie łącznie 5 zadań obejmujących 10,7 km tras. Są to zadania numer 26, 27, 27a, 28 i 29 przedstawione szerzej tutaj. Inwestycje w Sosnowcu obejmują głównie modernizację przebiegu linii numer 15, dzięki czemu trasa zostanie dostosowana do eksploatacji tramwajów niskopodłogowych a zmodernizowane na prawie całej długości torowisko zagwarantuje krótki czas jazdy. Niestety na liście projektów nie znalazło się planowane wcześniej przedłużenie torów tramwajowych w Zagórzu (numer 17). Ogólnie brak realizacji tego projektu był od początku „kością niezgody”Sosnowca wobec Katowic, gdzie większość modernizacji się skupia, jednak z drugiej strony nic nie zrobiono w celu wpisania tego konkretnego przedłużenia na listę projektów wojewódzkich (z 85 % dofinansowaniem), więc tak nie do końca Katowice są „wszystkiemu winne”. Pozostałe projekty w Sosnowcu obejmują modernizację przejazdów drogowych oraz odcinka jednotorowej pętli w centrum miasta.

W pewnym skromnym zakresie do projektu dołączyło również Zabrze, gdzie zrealizowane zostaną trzy projekty numer 49, 50 przedstawione tutaj, oraz numer 51 który jednak nie jest zgodny z mapką i obejmuje odcinek ulicy 3 maja od skrzyżowania z Ślęczka do Makoszowskiej. Z braku funduszy do projektu nie dołączyły Świętochłowice, jednak ostatecznie TŚ rozważa rewitalizację odcinków 40 i 15a przedstawionych tutaj we własnym zakresie (jest to torowisko w pełni wydzielone, więc koszty są stosunkowo małe). Oprócz tego TŚ zrealizowały niedawno modernizację odcinka numer 39 i 40 w Świętochłowicach co oznacza, że jedyny niezmodernizowany odcinek w tym mieście będzie się znajdował między Chorzowem a centrum miasta (na linii 7) oraz cały odcinek linii 11. Z projektu wycofały się Mysłowice po „dokonaniach”poprzedniego Prezydenta znalazły się na skraju bankructwa. Jednak i w tym przypadku TŚ planuje zmodernizować brakujący odcinek (numer 57 na mapkach) we własnym zakresie. TŚ rozważają również możliwość rewitalizacji we własnym zakresie połączenia Bytomia ze Stroszkiem i znajdującą się tam zajezdnią. Niemal całkowicie wydzielone torowisko jest w kiepskim stanie, jednak po drobnych korektach, wykonaniu podbicia i szlifowania może udać się osiągnąć zadowalającą jakość, która pozwoliłaby na eksploatację tramwajów niskopodłogowyh. Natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Siemianowice Śląskie wycofały się z tego projektu w ramach protestu przeciwko likwidacji linii tramwajowej numer 12.

Jak więc widać projekt w stosunku do pierwotnych planów został dosyć mocno okrojony, jednak mimo tego będzie stanowił bardzo przełomową inwestycję w historii TŚ i ma szansę zatrzymać trwającą od lat degradację. Bardzo ważnym momentem będzie przywrócenie przejezdności linii 7 na całej długości, podobnie jak znaczne rozszerzenie linii dopuszczających eksploatację tramwajów niskopodłogowych. Do obecnych tras numer 6 i 16 dołączy bowiem 15, 20 i całkiem prawdopodobnie linia numer 7 i 19. Oprócz tego TŚ obiecuje eksploatację nowych tramwajów we wszystkich miastach współfinansujących ten projekt, co będzie oznaczać, iż zapewne również na linii 1 pojawią się nowoczesne pojazdy, choć ich wprowadzenie będzie wymagało wcześniejszego sprawdzenia istniejących torowisk pod tym kątem. Jednak niezależnie gdzie będą eksploatowane nowe tramwaje to jednak realizacja tego projektu pozwoli na wykonanie bardzo dużego „kroku wprzód”pozwalając na „nadrobienie”wcześniejszych zaległości w zakresie sieci tramwajowej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
tramwaj
105N
Pt
E1
NGT8
 • Andrzej – 09.03.2011

  (mniej więcej typu NGT8) ? Przecież przetarg ma być ustawiony pod Protram, a prezes ostatnio podawał już liczbę 35 nowych tramwai - Ryszardzie? http://www.dziennikzachodni.pl/stronaglowna/372718,nowe-tramwaje-dla-slaska-ale-dopiero-za-2-lata,id,t.html#skomentuj

 • Andrzej – 09.03.2011

  TŚ posiadałyby tabor składający się w 1/3 z nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych? 30 + 17 karlików to nawet razy dwa nie daje 1/3 taboru, Bo tabor TŚ to ok. 350 wagonów liniowych do tego należałoby jeszcze doliczyć ok. 40 wagonów roboczych i L.

 • R. Piech – 09.03.2011

  @Andrzej; na wstępie drobna uwaga - ostatnimi czasy "nawala" odświeżanie i choć komentarz zostanie napisany i dodany do bazy, to pojawia się dopiero po jakimś czasie. Więc wystarczy raz go dodać i niestety poczekać trochę czasu aż będzie się wyświetlał na stronie. Odnośnie nowego taboru - podana liczba jest oficjalną, jak uda się osiągnąć gdzieś oszczędności to może zostać zamówiony dodatkowy tabor. Póki co oficjalnie widnieje liczba 30 tramwajów. Odnośnie typu pierwotnie mówiono o Protramie 205 WrAs, jednak później pojawiły się głosy, że ma on zbyt mało niskiej podłogi i obecnie tramwaj ma być gdzieś w 70 % niskopodłogowy. Oczywiście jaki zostanie ostatecznie zamówiony to się dowiemy w momencie przetargu. Odnośnie liczby taboru - tramwaje niskopodłogowe zastępują dwa 105N, więc 47 x 2 daje 94. Jeżeli 350 podzielimy przez 3, to wyjdzie 116 tramwajów, więc jesteśmy blisko 1/3. Wagony robocze i L nie uwzględnia się w takich obliczeniach.

 • adam86 – 09.03.2011

  Koszty rewitalizacji torowiska, które pamieta czasy przedwojenne na pewno nie są małe. Jeszcze niedawno koło Skałki była trzecia szyna z czasów wąskotorówki. To się nadaje tylko do wymiany.

 • R. Piech – 09.03.2011

  @adam86, to zależy od konkretnego przypadku. Przykładowo linia na Stroszek z lat 1967/68 kwalifikuje się jeszcze do rewitalizacji - na sieci tramwajowej właściwie utrzymywane torowisko może wytrzymać 50 do 70 lat eksploatacji. Odnośnie odcinków linii 7 w Świętochłowicach, to nie mam danych z którego okresu pochodzi torowisko. Jeżeli faktycznie z okresu przekucia z 785 na 1435 mm w 1931 roku, to tutaj faktycznie torowisko doszło do kresu swojej eksploatacji aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, że w efekcie innych dużych modernizacji TŚ będzie miało trochę materiału torowego, który może posłużyć do odbudowy odcinka. Natomiast pytaniem otwartym jest co będzie się działo w Zagłębiu - w większości wydzielone torowiska z lat 1970-tych kwalifikują się jeszcze do rewitalizacji aczkolwiek o żadnych planach w tym zakresie nie słyszałem.

 • m966 – 09.03.2011

  Szanowny autor przeoczył zdaje się, że zmieniły się zasady finansowania tego projektu. Nie będzie już aportów finansowych 6 miast, ale kredyt spłacany w perspektywie 22 lat przez wszystkie miasta w podwyższonym wzkm.

 • R. Piech – 09.03.2011

  @m966; nie odgrzewaj kotleta z poprzedniego artykułu. Miasta wniosły aportem 8,5 miliona złotych w formie sfinansowania wszelakich decyzji i szczegółowych projektów wykonania. To właśnie dzięki temu inwestycje obejmą te wzmiankowane 6 miast.

 • m966 – 10.03.2011

  Sorry, ale nie czytałem poprzedniego artykułu, a w tym jest sporo stwierdzeń na temat "wkładu miast" tudzież "miast biorących udział w projekcie" i miast, które "wycofały się z projektu". A o kredycie i o tym, że teraz tak naprawdę wszystkie miasta - chcąc nie chcąc - biorą udział w tym projekcie, nie ma ani słowa.

 • adam86 – 10.03.2011

  @autor: linia na Stroszek w części została wyremontowana w latach 90tych w czasie budowy M1. I ten odcinek jak najbardziej można podbić i pospawać. Natomiast tory w okolicy Odrzańskiej są w stanie rozkładu, podkłady dawno zgniły, odwodnienia brak, a każdy styk jest rozwalony. Zaś co do materiału torowego, to TŚ nie są tym chyba zainteresowane, patrz przykład zamknietego fragmentu torowiska na łagiewnikach, gdzie leża całkiem dobre szyny i podkłady i się prywatyzują. W ogóle problemem nie jest budowa torowisk, problemem jest ich utrzymanie. W TŚ nikt nawet nie dokręca śrub mocujacych szyny do podkładów, że nie wspomne o setkach rozwalonych styków, spawaniu w łuku i podobnych kwiatkach. Dopóki ktos tam wreszcie nie zrozumie, że służba torowa to nie może być 3 lumpów, którzy doraźne coś pospawają, jak akurat mają przerwę od pewnych napojów to nie będzie lepiej.

 • R. Piech – 10.03.2011

  @adam86; to o czym piszesz nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ powszechnie wiadomo, że obecnie torowiska w GOP są zaniedbane. Podana ogólna żywotność 50-70 lat to w głównej mierze żywotność samej szyny, podczas gdy podkłady drewniane zazwyczaj należy wymieniać co 25 lat, choć w przypadku torowisk tramwajowych (małe naciski, nieduże prędkości) można podkłady poddawać regeneracji. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku podkładów betonowych - te w sprzyjających okolicznościach mają żywotność tożsamą z szyną. Odnośnie odwodnienia, to tutaj również jego funkcjonowanie zależy od drożności a ta na skutek zanieczyszczeń, działań przyrody i szkód górniczych wymaga bieżącej naprawy. Odtworzenie odwodnienia w ramach bieżących działań nie jest jakoś specjalnie kosztowne, tylko tak jak piszesz trzeba mieć służbę torową z prawdziwego zdarzenia i w pewien słoneczny dzień przyjechać na miejsce z brygadą wyposażoną w łopaty. Zwłaszcza, że obecna rozszerzona umowa daje odpowiednie środki na te cele chociażby w postaci 6% "uczciwego zysku".

 • podróżny – 10.03.2011

  ale będzie numer jak na linii nr 1 w Zabrzu i Rudzie Śl. pojawią się niskopodłogowce... mogłyby dojechać do Gliwic gdyby nie debil Frankiewicz... a tak z zazdrością będą mogli popatrzeć gliwiczanie na nowe tramwaje wdychając spaliny ze swoich żółtych puszek, które za 10 lat będą szrotem...

 • Piotrek – 13.03.2011

  Po dźwiękach silnika i chrzęszczeniu zawieszenia w kilkuletnich już sralisach, wnioskuję, że niektóre szrotem staną się trochę szybciej. Myślę, że będą miały krótszą żywotność niż wysokopodłogowe ikarusy.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....