TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Rusza przebudowa ul. 3 maja w Chorzowie. Do spółki z TŚ
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 06.11.2019 10:45:33
Rusza przebudowa ul. 3 maja w Chorzowie. Do spółki z TŚ (źródło: Wikipedia/Lestat, lic. CC BY-SA 3.0)

Pierwsze utrudnienia przy przebudowie przelotowej ulicy 3 Maja, która łączy Chorzów ze Świętochłowicami, dotkną kierowców od wtorkowego popołudnia. Ostatni odcinek tej ruchliwej drogi stanie się jednokierunkowy – z możliwością jazdy w stronę Świętochłowic.

O planowanym na wtorkowe popołudnie rozpoczęciu prac poinformowała rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka. Jak zaznaczyła, roboty rozpoczną się przy granicy ze Świętochłowicami. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu dotyczą odcinka od ul. Składowej, do skrzyżowania w świętochłowickiej dzielnicy Piaśniki.

"Droga będzie jednokierunkowa, z przejazdem tylko w kierunku Świętochłowic. Kierowcy jadący od Świętochłowic +w górę+ ulicy 3 Maja będą musieli skorzystać z objazdu ulicami: Bytomską i Ślężan. Tam przekroczą granicę z Chorzowem i po przejechaniu ulicami: Opolską i Składową wrócą na ul. 3 Maja" - wyjaśniła Skórka.

Jak dodała, zmiany na razie nie dotkną pasażerów tramwajów. Ruch na kursującej tamtędy linii nr 11 do końca roku będzie odbywał się bez zmian, potem – według wcześniejszych zapowiedzi – zostanie zawieszony. Wprowadzana we wtorek organizacja ruchu samochodów potrwa do lipca 2020 r., potem rozpocznie się modernizacja kolejnych fragmentów. Zakończenie całej przebudowy planowane jest na koniec 2021 r.

Ul. 3 Maja jest ostatnią kluczową arterią w Chorzowie, która nie doczekała się jeszcze remontu. W poprzednich latach wyremontowano w podobny sposób m.in. chorzowską ul. Armii Krajowej. Chorzów i samorządowa spółka Tramwaje Śląskie współpracowały przy tej inwestycji: miasto w części drogowej, spółka – tramwajowej.

Zarówno przebudowana ul. Armii Krajowej, jak i przygotowana do przebudowy ul. 3 Maja, mieszczą bowiem prócz pieszych i samochodów, torowiska tramwajowe. W przypadku tej pierwszej tramwaje jeżdżą środkiem drogi; na 3 Maja linia na blisko połowie długości przebiega poza drogą i jest tam (prócz mijanki) jednotorowa. Docelowo cały odcinek wzdłuż 3 Maja ma być dwutorowy (podobnie jak dalszy odcinek w Świętochłowicach).

Przed ponad rokiem wspólny przetarg na wykonanie robót torowych i drogowych ogłosiły Tramwaje Śląskie (prace w zakresie torowisk będą współfinansowane środkami unijnymi) i Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie. Wobec przekroczenia budżetu zamówienia przez ofertę, która po odwołaniach okazała się najkorzystniejsza, postępowanie umorzono.

Kolejny przetarg ruszył pod koniec lutego br. Po otwarciu ofert, podczas którego określono budżet zamówienia na 70,3 mln zł brutto okazało się, że najtańsza z pięciu złożonych przekroczyła go o nieco ponad 400 tys. zł. Po odwołaniach i powtórzonym wyborze ofert pod koniec września br. zawarto wartą 70,7 mln zł umowę ze spółką Silesia Invest.

W części drogowej ul. 3 Maja po przebudowie nadal będzie drogą zbiorczą, lecz bezpieczniejszą dla pieszych, dzięki innej niż obecnie geometrii jezdni oraz przebudowie skrzyżowań. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie; doświetlone będą przejścia dla pieszych. Powstaną nowa asfaltowa droga rowerowa, nowe przystanki, pojawią się zatoki dla autobusów.

W części tramwajowej inwestycja obejmie torowiska wzdłuż ul. 3 Maja o długości niespełna 4,6 km toru pojedynczego - od ul. Katowickiej, po przebudowane już skrzyżowanie ulic Chorzowskiej i Bytomskiej w Świętochłowicach. Od ul. Katowickiej do Składowej torowisko będzie biegło w śladzie jezdni (zwężonej wobec dzisiejszej) – w szerszych fragmentach przylegając do jej skrajów, w węższych pokrywając się z pasami ruchu. Dalej, do Bytomskiej, tory będą wydzielone.

Na wykonanie robót w części drogowej wykonawca ma od końca września 27 miesięcy; w części tramwajowej - 6 miesięcy mniej. Tramwaje Śląskie prowadzą to zadanie w ramach pierwszej części projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cały składający się z trzech etapów projekt szacowany jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnego dofinansowania). Zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę ponad 20 km nowych linii oraz zakup 45 tramwajów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
torowisko
remont
Chorzów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....