TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Rzgów będzie miał swój własny tramwaj
InfoTram.pl - Opublikowano: 05.12.2019 15:45:36 1 komentarz
Rzgów będzie miał swój własny tramwaj (foto: UMR)

W środę 4 grudnia 2019 r. w zajezdni MPK przy ul. Telefonicznej odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Rzgów na czele z burmistrzem Mateuszem Kamińskim z przedstawicielami MPK na temat zakupu wagonu tramwajowego typu 805N.

Ten typ obsługiwał ponad 40 lat temu linię podmiejską 42. Wagon po konserwacji zostanie w przyszłym roku ustawiony na fragmencie toru jako muzeum linii tramwajowej 42 i związanej z nią historii gminy Rzgów. Sporo małżeństw poznało się w tym tramwaju w drodze do szkół, uczelni i zakładów pracy.

Zapewne jeszcze w tym roku zostanie sfinalizowany zakup pojazdu. Podczas środowego spotkania uzgodniono, że sposób malowania zewnętrznej strony wagonu będzie nawiązywał do barw MPK w latach 70. i 80. Dla potrzeb remontu i konserwacji zabytku, kabina zostanie częściowo rozebrana, a bardzo zniszczone elementy jak np. niektóre siedzenia przeniesione z innych tramwajów typu 805N (łódzkie MPK miało ich łącznie 439) . Pojazd zostanie pozbawiony silnika i przetwornicy oraz oznaczeń stosowanych we współczesnych wagonach. Do kabiny wrócą stare kasowniki dziurkujące bilety.

Podczas remontu szczególna uwaga zostanie zwrócona na płaski dach, który na świeżym powietrzu jest najbardziej narażony na niszczące działanie zalegającego śniegu oraz rozkładających się liści. Wagon stanie przypuszczalnie w rejonie dawnej krańcówki 42 na ul. Tuszyńskiej przy ul. Rzemieślniczej. Wycieczki szkolne w kabinie będą czuły się jak w prawdziwym tramwaju – będzie można wejść np. do kabiny zarezerwowanej dla motorniczego. Zachował się film z podróży tramwajem 42 z lat 70. Będzie on wyświetlany uczniom i turystom na ekranie multimedialnym w pojeździe.

Tramwaj ma być w nocy iluminowany, zachowa otwierane drzwi i dawne oświetlenie. Zostanie objęty monitoringiem miejskim, aczkolwiek cenne wyposażenie będzie przenoszone w terminie umówionych wizyt wycieczek. W MPK zostanie zakupiony fragment toru. Rozważany jest montaż nawet pantografu i dwóch słupów z trakcją elektryczną. Do transportu wagonu z zajezdni do Rzgowa zostanie wykorzystana specjalistyczna laweta z dźwigiem

Dziś wydaje się, ze ten tramwaj to zbyt "nowy" zabytek, ale za 10 lat to będzie już kosztowny unikat, dlatego chcemy, aby służył jako izba muzealna przez długie dekady – mówi burmistrz Mateusz Kamiński. Na terenie gminy znajduje się w prywatnych rękach starszy tramwaj, ale jego remont przywracający historyczny wygląd kosztowałby około 200 tysięcy złotych. My musimy zmieścić się w kosztach 3-4 razy niższych. Usłyszeliśmy, że sam tramwaj kupimy w cenie złomu (10 300 złotych z VAT), ale ostateczną decyzję podejmie wkrótce zarząd MPK – dodaje.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rzgów
Łódź
805Na
  • kasper1 – 05.12.2019

    Nie przywrócą mu szybek nad drzwiami i pod kabiną motorniczego? Ze oryginalnego 105NW #1459 pozostał tylko numer boczny.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....