TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Trzeci N8C po modernizacji już w Gdańsku
ZKM GDAŃSK - Opublikowano: 30.03.2015 12:06:30 7 komentarzy
Trzeci N8C po modernizacji już w Gdańsku

Trzeci zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C z Kassel przyjechał do Gdańska w nocy z 26 na 27 marca. Rozładunek odbył się tradycyjnie na torowisku na ul. Nowe Ogrody. Pojazd ma numer boczny 1163. Jest to kolejny z 16 wagonów, jakie ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika.

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Całkowity koszt zakupu to 672 000 euro (jest to około 1/3 ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego). Pojazdy zostały wyprodukowane w 1981 roku. Pozostałe tramwaje kupione w Kassel są obecnie modernizowane w poznańskim Modertransie. Modernizacja jednego wagonu to koszt 1 146 200 zł. Pojazdy staną się bardziej przyjazne pasażerom dzięki takim zmianom, jak m.in. nowy wygląd, nowe siedziska, klimatyzacja oraz niskopodłogowy człon z miejscem na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Utrzymana zostanie również możliwość jazdy dwukierunkowej.

Düwag N8C to typ tramwaju produkowanego w latach 1978-1986 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik. Łącznie zbudowano 76 pojazdów tego typu ?54 dla Dortmundu oraz 22 dla Kassel.

Po Gdańsku jeździ już 46 tramwajów N8C. Zostały one kupione w 2007 roku od zakładu komunikacji miejskiej DSW 21 w Dortmundzie za kwotę 1,4 mln euro (jest to około 2/3 ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego). Pojazdy zostały poddane modernizacji w przedsiębiorstwie Modertrans Poznań Sp. z o.o. Pierwszy N8C z Dortmundu wyjechał na gdańskie tory w maju 2009 roku. Koszt modernizacji jednego wagonu wyniósł 700 748 zł. Dla porównania, koszt modernizacji jednego wagonu popularnych 105-tek to około 1 600 000 zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
N8C
modernizacja
Modertrans
 • bobik – 30.03.2015

  Czwarty po świętach.

 • szawer – 30.03.2015

  Małe sprostowanie, jeśli chodzi o zakończenie artykuliku: Modernizacja N8C nie obejmuje wymiany napędu. Natomiast modernizacja 105N obejmowała wymianę napędu na asynchroniczny i kilkudziesięcio-procentową oszczędność energii elektrycznej przy ich eksploatacji.

 • – 31.03.2015

  Generalnie świetny interes MPK Gdańsk zrobił na tych Duvagach, posłużą im jeszcze te tramwaje długie lata. Szkoda tylko, że przycieli na tych asynchronach, jednak za 5(10) lat to może być duży kłopot i raczej silniki synchroniczne odejdą do lamusa. Może być potrzebna kolejna modernizacja i podsumowując LCC wyjdzie gorsze.

 • Gdańszczanin – 01.04.2015

  Na jakich asynchronach mieli przyciąć? Jedna jedyna modernizacja to szajsowata jakość pierwszej wersji produktu Eniki czyli ZNAP, z którym są problemy również i w Poznaniu, Medcom w tym temacie (napęd do 105N) jest o niebo lepszy (właściwości trakcyjne i awaryjność).

 • Combino – 01.04.2015

  @anonim: synchroniczne?Raczysz żartować; są wydajniejsze,dają większą moc i spodziewam się że raczej zaczną wypierać powoli asynchroniczne. A porównanie na końcu tekstu to już czysta demagogia. Primo, moderna N8C w pierwszej wersji to był debiut Modertransu w tej roli,więc dali okazyjną cenę (zresztą była to dla nich mordęga i opóźnienia były gigantyczne). Secundo,to była taka nieco biedna moderna: bez kilimy,silniki i rozruch zostaje,dochodzi tylko niski człon bez rampy,SIP i skromne odnowienie wnętrza z nowymi siedzeniami. Tertio,Modertrans za kolejną rundę skasował dwa razy więcej,a doszła do zakresu tylko klima i drobne pierdoły (innymi słowy zdecydowanie można powiedzieć o tej cenie na modernizację 46 dortmundów: TO SE NE VRATI!). Quatro: moderna akwarium za 1,6 bańki to do standardu HF04AC,czyli pro forma zostaje tylko belka,a de facto mamy FULL NÓWKĘ i to z asynchronami.

 • Combino – 01.04.2015

  @Gdańszczanin: "gadżet" za 1,6 bańki od wagonu?Chyba licząc ze specjalnymi premiami dla pracowników,bo rzeczywisty koszt nie był tak duży ;)

 • tp – 02.04.2015

  Jakie silniki asynchroniczne. N8C ma silniki prądu stałego, natomiast sterowanie rozruchem ma już elektroniczne a nie tak jak w N8S czy 105N(a) przy pomocy oporników rozruchowych przełączanych za pomocą rozrusznika bębnowego (105 i PCC) czy styczników (N8S GT8S itp). Eliminacja tych oporników na rzecz układów opartych np. na tyrystorach dużej mocy jest źródłem oszczędności energii. Tak wiec zmiana silników w przypadku wozów typu N8C nie ma sensu, co innego w przypadku modernizacji klasycznej 105N gdzie można wymienić wszystko i dać nowe sterowanie (falowniki) i silniki prądu przemiennego np. asynchroniczne bo wszystko jest już archaiczne. Tak zrobił np. protram w 405N, dla Krakowa, ale już w przypadku N8S robili tylko modernizacje sterowania, styczniki zostały zastąpione elektroniką i stad zmiana typu N8S->N8C.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....