TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Wszystkie częstochowskie Twisty2 odebrane i gotowe do ruchu
InfoTram.pl - Opublikowano: 29.09.2020 17:45:49
Wszystkie częstochowskie Twisty2 odebrane i gotowe do ruchu (foto: PESA)

10 Twistów 2 zostało dzisiaj (29 września) oficjalnie zaprezentowanych na terenie zajezdni MPK Częstochowa. Wszystkie tramwaje zostały odebrane i rozpoczynają regularne kursy z pasażerami.

Z uwagi na zakończenie dostaw nowych tramwajów do Częstochowy symbolicznie zostały przyjęte do taboru podczas spotkania w zajezdni MPK. Spotkanie połączone było z konferencją prasową poświęconą realizacji tej największej od kilkudziesięciu lat modernizacji częstochowskiego taboru tramwajowego. W uroczystości uczestniczyli na miejscu obecni byli m.in. prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący częstochowskiej Rady Miasta, Łukasz Kot, Zarząd MPK i przedstawiciele zarządu producenta, firmy PESA.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu "Lepsza Komunikacja w Częstochowie" jest jednym z największych tego typu zakupów taborowych w historii miasta. Pozwoli to na największą od dekad modernizację floty tramwajów. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie.

W ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie chcemy poprzez takie historyczne inwestycje zachęcić mieszkanki i mieszkańców do bardziej powszechnego korzystania z komunikacji miejskiej. Dzisiaj robimy ku temu kolejny krok. Dziękuję wszystkim stronom tego zamówienia za dobrą współpracę, która mimo trudnego czasu jaki mamy w tym roku zakończyła się szczęśliwie pełną dostawą tych pięknych tramwajów. Mam nadzieję, że Częstochowa zakocha się w nich od pierwszego przejazdu, tak jak miało to miejsce z poprzednimi Twistami – podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Niskopodłogowy tramwaj Pesa Twist II został zaprojektowany specjalnie dla Częstochowy. To w pełni, w 100% niskopodłogowy  tramwaj, a zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkową wieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji wyprodukowanych przez nas do tej pory pojazdów. Techniczne zalety częstochowskiego Twista 2 można by długo wymieniać - płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to pojazd bardzo nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i co ważne – ekologiczny – powiedział podczas uroczystości, Jacek Rudewicz, Członek Zarządu, Dyrektor ds. produkcji Pesa Bydgoszcz.

Twist II to trójczłonowy tramwaj, wyposażony w cztery skrętne wózki jezdne z klasycznymi, osiowymi zestawami kołowymi. Układ napędowy umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania i jej gromadzenie w zasobnikach.  Energia ta może być później wykorzystywana przy rozruchu tramwaju lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej, gdy zachodzi potrzeba zjechania tramwaju ze skrzyżowania lub wjechania na torowisko nie posiadające trakcji (np. hala remontowa).

Twisty 2 wyposażone są w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, diagnostykę on -line, rejestratory zdarzeń, dwa automaty biletowe.

W klimatyzowanym przedziale pasażerskim, wykonanym w układzie jednoprzestrzennym zastosowano wygodne wandaloodporne siedzenia, antypoślizgową wykładzinę podłogową, system dźwiękowej i wizualnej informacji dla pasażera. Tramwaj jest w pełni niskopodłogowy i wyposażony w rampę dla wózków dziecięcych i inwalidzkich.

Poczucie bezpieczeństwa pasażerów wzmacnia system monitoringu wizyjnego z systemem rejestracji obejmujący wnętrze części pasażerskiej, strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu i strefę pantografu.

Wygoda pracy motorniczego i  komfort pasażera to najważniejsze cele jakie stawiamy projektowanych przez nas tramwajom. Design i funkcjonalność Twista 2 dla Częstochowy docenili eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tramwaj został nominowany do nagrody Dobry Wzór 2020 – dodał Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa.

MPK Częstochowa wybrało ofertę Pesa Twist2 w przetargu rozstrzygniętym w 2017 roku. Wartość całego zamówienia to  89,85 mln zł (brutto za 10 pojazdów). To już druga zrealizowana przez Pesa umowa dla MPK. W 2012 roku spółka dostarczyła 7 tramwajów Twist 2010N. W sumie w Częstochowie eksploatowanych jest 17 tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy.

Pesa wyprodukowała do tej pory i dostarczyła do kilkunastu miast Europy ponad 700 tramwajów. Jeżdżą nimi mieszkańcy nie tylko Warszawy, Krakowa Wrocławia, czy Bydgoszczy ale także Moskwy, Kijowa i Sofii. W tej chwili Pesa realizuje produkcję tramwajów dla rumuńskiego Jassy, Tramwajów Śląskich, Gdańska i Torunia.​


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
MPK Częstochowa
Twist 2

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....